www.buddy.cz

News About Us Puppies Junior handling Kennel and friends Guestbook Contact

13.11.2004 HELPPES - Canisterapeutické zkoušky

13. November 2004

Přihlásila jsem Barušku na canisterapeutické zkoušky, které pořádalo sdružení Helppes v sobotu dne 13. listopadu 2004 v areálu psychiatrické léčebny v Praze v Bohnicích.

Do Prahy jsme vyrazili už v pátek a navštívili jsme naší kamarádku Ivu, která bydlí na barrandovkém sídlišti. U ní jsme i přespali do druhého dne.

V sobotu ráno jsem vstala velmi brzy, abych v klidu stihla vyvenčit Barušku a připravit si vše potřebné. A taky jsem samou nervozitou nemohla dospat.

V 9:00 hodin jsme byli všichni připraveni k odjezdu, naskládali jsme se do auta a že vyrazíme, abychom měli nějakou časovou rezervu. V 10:00 hodin jsme měli sraz s Karin, Petrou a Ditou před vchodem do léčebny.

Naložili jsme věci a nasedli. Manžel otočil klíčkem v zapalování a nic. Říkám si, naše auto zvyklé na garáž je asi studené, to nic. Otočil po druhé, opět nic. Po třetí, nic. Začala jsem propadat hysterii a jediné co mne napadlo, byla naše záchrana – KARIN. Zavolala jsem jí, zmateně vysvětlila co se děje a požádala jí, zda by pro nás nedojela. Ona souhlasila, i když to měla přes celou Prahu. K tomu všemu začalo pršet jako z konve. Čekala jsem a přitom koukala na hodinky. Nervozita stoupala. Najednou se Petrovi podařilo auto nastartovat. Okamžitě jsem volala Karin, že ať pro nás nejezdí, že už snad jedeme a vyrazili jsme směr Bohnice. Byla jsem ve stavu, kdy jsem se mohla klidně ucházet o místo pacienta v psychiatrické léčebně.

Naštěstí jsme dorazili na místo včas, všichni už tam byli. Začátek byl stanoven na 10:30 hodin.

V zimní zahradě Divadla Za plotem se nás sešlo 19 pejsků různých ras, co ten den měli skládat CT zkoušky. V úvodu jsme se dozvěděli od paní Daušové co zkoušky vedla, co to canisterapie je, jak a kde se provozuje a také, jak bude dnešní den probíhat. Členové týmu Helppes budou sledovat po celý den psovoda i psa, ne jen při jednotlivých disciplínách.

Byla provedena kontrola přihlášek a mohlo se začít.

1. Prohlídka psa jako u veterináře. Hodnotí se ochota psa k prohlídce a spolupráci s cizí osobou (Pomocník zvedl psa na stůl, utřel tlapky, prohlédl uši, oči, zuby, u psů varlata). – vyhovuje.

2. Ovladatelnost psa (hodnocení 0 – 5 bodů)

  • Přivolání psa ze hry s majitelem nebo pomocníkem a následné uklidnění – 5 bodů
  • Přivolání psa ze skupiny hrajících si psů – 5 bodů
  • Sedni, lehni – 5 bodů
  • Odložení (psovod ve vzdálenosti 10 m) – 5 bodů
  • Reakce psa na rušivé vlivy (neobvyklé zvuky, běhající děti, živý králíček) – 5 bodů

3. Majitel uváže psa a zajde do úkrytu. Kolem psa procházejí osoby, projíždějí se na koloběžce. Pes zůstane klidný a vyrovnaný. Bára se trošinku bála vystřelovacího deštníku – mírná reakce na deštník, vyhovuje.

4. Ponechání psa s cizí osobou v místnosti bez majitele s tím, že pomocník na psa promluví, pohladí ho. Pes zůstane klidný a vyrovnaný. Čekala jsem za zavřenými dveřmi. Nevím co se tam dělo. Po chvíli se dveře otevřely, Báru mi vrátili s hodnocením – vyhovuje.

5. Reakce psa na rušivé vlivy za přítomnosti majitele (padající drobné předměty – klíče, gestikulující osoby apod.) Hodnotí se reakce psa na hluk a na nečekané podněty. Pes by se měl chovat adekvátně k síle rušivého podnětu (mírné uleknutí a následné uklidnění se nehodnotí jako chyba) – vyhovuje.

6. Aportování předmětu (oblíbené hračky) – a to jak majiteli, tak jiné osobě. Hodnotí se především ochota psa spolupracovat a hrát si s jinou osobou než s majitelem. Osoba na vozíčku – naše kamarádka Romča házela Barušce jejího oblíbeného růžového zajíčka – vyhovuje.

7. Chování psa mezi hrajícími dětmi. Děti ho mohou hladit, mazlit, mohou i vykřiknout. Pes musí zůstat přátelský a klidný ke všem projevům dětí – klidná, vyhovuje.

8. Podávání pamlsku a potravy psovi. Pomocník, dítě nebo tělesně či duševně handicapovaný člověk podá psovi pamlsek. Hodnotí se opatrnost psa při převzetí pamlsku – vyhovuje.

9. Kontakt psa s tělesně postiženým na vozíku nebo s berlemi. Hodnotí se ochota psa ke komunikaci s touto osobou. Pes zůstává klidný a přátelský – vyhovuje.

10. Kontakt psa s duševně postiženým, který si s ním hraje. Hodnotí se ochota psa ke komunikaci s touto osobou. Pes zůstává klidný a přátelský – vyhovuje.

11. Chování psa k ležící osobě. Hodnotí se snaha psa o kontakt s nemohoucí osobou – vyhovuje.

CELKOVÉ HODNOCENÍ: Celkový dojem psa a psovoda v průběhu celé zkoušky: psovod dobře komunikuje, fena klidná, vhodná pro polohování, výborná dvojice – VYHOVUJE!

Přejít do sekce: NOVINKY, Rok 2004, NAŠE CANISTERAPIE

Leave a Comment

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed