www.buddy.cz

News About Us Puppies Junior handling Kennel and friends Guestbook Contact

Zkoušky ZZO (zkouška základní ovladatelnosti)

7. November 2004

Neděle 7. listopadu 2004 byl pro nás den „D“. Šla jsem s Bárou skládat zkoušky ZZO, na kterých mi moc záleželo, po tom fiasku, kdy jsme se pokoušely o ZOP (základní ovladatelnost psa).

Po krátké ranní procházce jsme nasedly do auta a vyrazily směr cvičák. Sraz byl v 8:00 hodin. Lilo jako z konve a ze cvičáku se stala jedna velká louže.

Nástup byl až v 9:15 a to už jsme byly s Bárou promoklé až na kůži. Manžel Petr mi přivezl suchou bundu a pro Báru osušku. A zase odjel, nechtěla jsem nikoho z rodiny, aby tam s námi zůstal.

Rozhodčí s vedoucí zkoušek provedli kontrolu. Na zkoušku jsme nastupovali jako poslední ze šesti přihlášených na ZZO, po nás pak šli 4 psi na zkoušky ZPU 1.

Bodování ZZO: 6 základních disciplín, za každou disciplínu 0–10 bodů (min. pro úspěšné složení je 42) a pak 3 speciální cviky, hodnocené splnil/nesplnil (min. pro úspěšné složení je splnění dvou cviků).

Tak konečně jdeme na řadu, podávám hlášení, Bára vzorově sedí u levé nohy, ve mě je malá dušička. Rozhodčí se na mě usmál, řekl: „Konečně hezké hlášení“ a mohlo se začít.

První disciplínou je přivolání. Vybrala jsem si způsob přivolání „KE MNĚ!“ Nervy jsem měla napnuté jako špagáty. Dala jsem povel volno, Bára odběhla na požadovanou vzdálenost, rozhodčí řekl přivolat. Bára na první zavolání přiběhla a vzorně předsedla. – 10 bodů.

Ovladatelnost – chůze u nohy byla docela dobrá, ale obraty na místě (hlavně vlevo v bok) nic moc, to jsem musela Báru žďuchnout kolenem do boku – 8 bodů. Polohy sedni – lehni – Bára si nechtěla do louže lehnout (i když jindy jí to vůbec nevadí), musela jsem povel opakovat a ukázat rukou – 7 bodů.

Odložení za pochodu – cvik, který jsem si myslela, že zvládneme bez problémů, tak ne. Vypochodovaly jsme, rozhodčí zavelel odložit, já zavelela: „lehni“ a pustila jsem vodítko a pokračovala v chůzi. Otočím se a Bára SEDÍ! Polilo mě horko. Sice se hned zastavila, ale zůstala sedět – 0 bodů.

Aport – naše záchrana. Pro aport jsme použily našeho oblíbeného dummýka. Bára přinesla, předsedla, předala – 10 bodů.

Dlouhodobé odložení – místo odložení bylo u kraje cvičiště, u říčky, ve které se rochnily kachničky. Báru jsem hypnotizovala pohledem a ona zase hypnotizovala ty kachny. Ale zvládla to výborně – 10 bodů.

SEČTENO 45 BODŮ !

Potom následovaly speciální cviky s náhubkem.

Přivolání za ztížených podmínek: Bára na povel „volno“ vyběhla k lidem, kteří si hráli s míčem, když nabrala rychlost a už byla skoro u nich, rozhodčí řekl přivolat. Bára jen na oslovení „Barůů“ se otočila jako na obrtlíku a běžela ke mně. V to jsem ani nedoufala. Byla jsem šťastná, protože jsem věděla, že ostatní cviky by jsme měly zvládnout bez problémů (i když člověk nikdy neví, co pes provede, viz. odložení za pochodu) – splnila.

Chování psa ve skupině – Bára seděla u nohy s výrazem umučeného psa (s náhubkem nasadí vždy srdceryvný výraz ubožáčka) – splnila.

Chování uvázaného psa o samotě – Báru jsem uvázala u ocelového sloupku a odešla se schovat. Kamarádka na ní koukala a hlásila mi co dělá pes. Bára seděla jako sfinga, nehnula se, ani když kolem procházeli lidi se psem. Jen tiše koukala směrem, kam jsem to vlastně šla. – splnila.

Jsem šťastná jako blecha, konečně máme výsledek našeho snažení černé na bílém. Ale budeme se snažit dál a připravovat se na zkoušky dalšího stupně.

Přejít do sekce: NOVINKY, Rok 2004