www.buddy.cz

News About Us Puppies Junior handling Kennel and friends Guestbook Contact

Příchod štěňátka do rodiny

Příchod štěňátka do rodiny

vybava.JPGNež si štěňátko přenesete domů, měli by jste se na jeho příchod připravit a mít pro něj doma nachystáno:

 1. Balíček prvotřídního krmiva, abyste nového psa dobře krmili od samého začátku (nejlépe to, kterým bylo krmeno u chovatele)
 2. Stabilní misky z nerezové oceli na potravu a vodu
 3. Identifikační štítky se jménem psa a svým jménem a telefonním číslem, obojek a 1,8 m dlouhé kožené nebo nylonové vodítko široké 1,5 až 2 cm
 4. Domácí pelíšek
 5. Kartáče a hřebínky na srst psa
 6. Šampon pro štěňata
 7. Bezpečné žvýkací hračky pro usnadnění prořezávání zubů
 8. Prostředky proti klíšťatům a blechám od veterinárního lékaře (v případě potřeby)
Doporučení: Používejte misky z nerezové oceli, které se nepřevrhnou a nebudou absorbovat pachy.
Hračky se součástkami, které pískají nebo hvízdají, mohou být při spolknutí nebezpečné.
Aby obojek pohodlně seděl, nechte mezi ním a krkem štěněte místo na dva prsty, zvažte použití nastavitelného obojku.

Štěňátku by jste měli zajistit bezpečný domov

 • Křehké předměty uschovejte.
 • Zamezte přístupu k elektrickým kabelům tak, že je uschováte nebo zakryjete, zásuvky zajistěte plastovými kryty.
 • Bezpečně uschovejte domácí chemikálie.
 • Uschovejte následující nebezpečné rostliny: poinsettie, (mexická vánoční hvězda), azalky, rododendrony, rákos (leopardí lilie), tis, oleandr a břečťan, a případně jakékoli další.
 • Zajistěte, aby byla bezpečně uschována maziva motoru a další jedovaté chemikálie (zejména nemrznoucí směsi).
 • Pokud máte bazén nebo vířivku, zkontrolujte kryt nebo okolní zábradlí a zajistěte, aby byly v dobrém stavu.
 • Je také vhodné zajistit dokonalé oplocení pozemku, aby byla zajištěna bezpečnost štěněte na zahradě.

  První dny doma

  Ideální doba příchodu nového štěněte je, když je v domácnosti klid. Raději v té době nezvěte kamarády a nepořádejte večírky. Nejprve zaveďte denní program a dodržujte tento postup:
  1. Než pejska zavedete do domu, ukažte mu místo ve výběhu, které bude sloužit jako jeho toaleta, a zdržte se zde pár minut. Pokud se vyprázdní, pochvalte ho. Pokud ne, vstupte do domu, ale zaveďte ho na místo toalety pokaždé, když bude vypadat, že to potřebuje.
  2. Zaveďte pejska do místnosti, kde má pelíšek – toto vyhrazené místo bude po několik dní sloužit jako jeho nové útočiště. Dejte do pelíšku lůžkoviny a kousací hračky, nechte otevřené dveře a do oblasti mimo pelíšek položte noviny nebo papírové utěrky pro případ nehody. Nechte pejska prozkoumat pelíšek a pokoj. Pokud okusuje lůžkoviny nebo na ně močí, trvale je z pelíšku odeberte.
  3.Pozorujte pejska, když si zvyká na nový pelíšek, a mluvte na něj. Tím pomůžete pejskovi vytvářet si pocit smečky a zvolit vás za vůdce smečky.

  Speciální péče o štěně:

  Se štěňátkem mezi 6 až 12 týdny nezacházejte jako s dospělým psem. Mějte k němu trpělivost, stále je sledujte a jemně se ho dotýkejte. Způsob, jakým s pejskem v tomto věku zacházíte, je nesmírně podstatný pro jeho socializaci.
 • Neberte si domů štěně v době, kdy se chystáte odjet na dovolenou, či služební cestu, zajistěte si v zaměstnání min. 14 dní dovolené, aby si zvyklo na normální denní provoz.
 • Štěně neustále sledujte a pravidelně si s ním hrajte.
 • Dávejte pozor na známky toho, že potřebuje na toaletu (čenichání a točení se v kruhu) a pak je okamžitě vezměte ven.
 • Malé štěňátko neovládá svůj močový měchýř a potřebuje se vymočit ihned po jídle, pití, spaní nebo hraní. V noci si musí ulevit nejméně každé tři hodiny.
 • Netrestejte ho v případě náhodného vymočení – nikdy mu nemáčejte čenich ve výkalech ani mu nenadávejte. Nebude tomu rozumět a může se naučit chodit na toaletu, když jste mimo dohled.
 • Pokaždé, když jde štěňátko na toaletu ven, pochvalte je.
 • Krmte štěně krmivem určeným pro štěňata. Stejně jako miminko potřebuje výživnou a snadno stravitelnou stravu.
 • Nedovolte dětem hrát si se štěňátkem nepřetržitě. Štěně potřebuje mnoho odpočinku, stejně jako malé děti. Dovolte dětem hrát si s ním 15–30 minut 2 – 3 krát denně.
 • Několik prvních dní oddělte ostatní domácí mazlíčky od vašeho nového štěněte. Po této době, nechte štěně očichat a dotknout se ostatních přes mírně otevřené dveře. Toto opakujte několik za sebou jdoucích dní. Poté umožněte přístup ostatním zvířátkům do místnosti s „norou“ nového štěněte. Dohlížejte na jejich setkání a v případě problémů se vraťte k „očichávání“ přes dveře.

  Doufáme, že Vám soužití s novým psím kamarádem přinese spoustu radosti a chvíle vzájemného štěstí, a že mu budete těmi nejlepšími páníčky. CHS PURE SOUL.

 • Pokračování 26. April 2009